Írtam már arról, hogy hogyan ismerd fel, ha veszélyes szituációba készülsz belépni, illetve azt, ha már benne vagy. Most lássuk, hogy mit tehetsz akkor, ha rájöttél, hogy vacak a helyzet, lássuk, hogyan kezelheted a “kedves” seggfejedet.
Elkerülő technikák:
- Fizikai távolság – ülj el mellőle, amilyen messzire csak lehet. Ha kevesebbet vagy a látóterében, kisebb eséllyel talál be a hülyeségeivel.
- Lassítsd a ritmust – azt várja el, hogy azonnal ugorj, ha ő füttyent? Ne tedd. Válaszolj kicsit később az e-mailjére, mint egyébként tennéd, vagy hivatkozz még valami halaszthatatlan teendőre, mielőtt berohansz hozzá rapportra az irodájába.
- Légy láthatatlan – ha nem lát, jobban megfeledkezik rólad.
- Emberi pajzs – van egy főnököd, akit bevonhatsz magad és a seggfej közé? Tedd meg! Kérj segítséget!
- Biztonsági zóna – ez a színészeknek a színpad mögötti rész, ahova elvonulhatnak és nem háborgatja őket senki. Találd meg te is saját zónádat, ahova szükség esetén “elbújhatsz” kis időre. A munkahelyi konyhát, a dohányzót, egy tárgyalót esetleg.
- Előrejelzés – ha többen is áldozatai vagytok a seggfejnek, beszéljétek meg, hogy mikor ki van résen és szól a többieknek, ha emberünk közeledik. Így van esély kitérni az útjából.
Hogyan védd magad?
- Nem vagy egyedül! – gyűjtsd magad köré a többi áldozatot, hiszen sok lúd disznót győz(het).
- Nem te vagy a hibás! – engedd el saját magad hibáztatását.
- Koncentrálj a dolog jó oldalára! – már ha van, persze.
- Emelkedj felül a dolgon! – ne vedd fel az ő stílusát, ne reagáld le a szemétkedéseit. Maradj higgadt és önmagad.
- Tekints rá úgy, mint egy pszichológus tekint az ügyfelére, együttérzéssel – szegénynek biztos sok gyerekkori sérelme van, ami miatt most így viselkedik…
- Nézz vissza a jövőből! – ez az egész csak átmeneti, onnan nézve már nem is olyan komoly.
- Érzelmi leválás módszere – mondd csak nyugodtan amit akarsz, én pedig elhatárolom magam tőle(d).
Azt mindenképpen szeretném megjegyezni, hogy a fenti tippek és trükkök csupán tűzoltásra valók. Ha a helyzet már tarthatatlan, és károsan hat mind a munkahelyi, mind pedig a magánéletedre, akkor mindenképpen gondolkodj el azon, hogy otthagyod ezt a csapatot/főnököt/munkatársat/munkahelyet. Ismerd fel, hogy meddig éri meg egy ilyen helyzetben benne maradni!
Forrás: Robert I. Sutton – Kis seggfejkalauz